Technika / Szoftver / Marketing

Linkajánló

Marketing

Képzeljük el a következő helyzetet: éppen autóban ülünk, és kifogyóban van az üzemanyag. El akarjuk kerülni, hogy benzines kannával a kezünkben kelljen valamilyen benzinkútig gyalogolni, de az éppen a következő sarkon lévő méregdrága benzinkút árai is taszítóak.

Álljunk félre, vegyük elő az okostelefont, és nyissuk meg a Google Maps technológiát használó oldalt, ahol az éppen aktuális pozíciónkhoz legközelebbi benzinkutakat látjuk a lufikban, és rögtön kérhetjük is, hogy mutassa a 15 km-es körzetben elérhető kutak közül a legolcsóbbat. Amennyiben például Symbiant futtató autónk van, ez az alkalmazás az autó fedélzeti számítógépén is futhat, és felhasználhatja a tankba épített szintérzékelő adatait az optimális kút kereséséhez. A navigációs rendszer aztán a Maps adatai alapján kiszámolt útvonalat felhasználva el is vezetheti az autóst a kiválasztott kúthoz.

Ez az elképzelés akár most is megvalósítható, hiszen a GasBuddy? cég adatbázishoz már elkészült egy kísérleti Google Maps-t használó interfész, a CheapGas?.1 Ehhez már csak egy megfelelő Symbianos programot kellene írni, és egy GPS kiegészítővel megfejelve lényegében egy, a fent leírt szolgáltatást megvalósító prototípust kapunk.

A Maps technológiát használó ötlet lényege tehát az, hogy a felhasználónak ajánlunk valamilyen, tetszőlegesen specifikálható szempontok alapján optimális üzletet vagy terméket, és a Maps interfészen megmutatjuk neki, hogy hogyan találhat el oda. Itt elsősorban a Google keresőmotor felhasználásán van a hangsúly, de az ötlet továbbfejleszthető a kollaboratív szűrésen alapuló közösségi szolgáltatások irányába is, az optimalizálási szempontok ügyes változtatásával.

Például, tegyük fel, hogy a felhasználó éhes, és általában az étteremkeresőben az olasz éttermeket szokta választani. Egy számára ismeretlen amerikai nagyvárosba érkezve azt kéri a telefonjától, hogy mutassa meg az adott pozicióhoz legközelebbi, nem túl lerobbant, kényelmes ülőhelyekkel ellátott éttermeket. A rendszer az olasz éttermeket kedvelő kategóriába sorolt többi felhasználó választását egy központi adatbázisból lekérve kiszámolja, hogy az adott felhasználó ízlésének várhatóan legjobban megfelelő étterem merre található, és annak ellenére azt ajánlja, hogy a közelben található az eredeti feltételeknek megfelelő, de mexikói vendéglő.

Ezt az ötletet nemcsak benzinkutakra és éttermekre, hanem a zöldséges üzletektől kezdve a gyros árusokon át a tekepályákig szinte bármire alkalmazhatjuk, például mozifilmekre2 is.

Ez megmozgatta a Google Labs munkatársainak fantáziáját is, így ők is készítettek két kiegészítést: a Directions-t szorosan a Maps-be integrálták, lényege, hogy az úthálózat alapján kiszámolja két pont között a legrövidebb utat, és ezt grafikusan meg is jeleníti.

A Google Ride Finder3 néhány amerikai nagyvárosban működik, segítségével a térképen láthatjuk a városban működő taxi cégek autóinak helyzetét, és a hozzánk legközelebbi taxist felhívva a lehető leggyorsabban juthatunk el célunkhoz.

Szerző: steev
Forrás: Média oktató és kutató központ
CreativeCommons


© halmaz.hu